👤

Calculați procentele de apă și de metal și hidrogen pentru cristalohidrati.
CaSO4•2H2O
Am făcut dar nu știu dacă răspunsurile sunt bune​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

M Ca = 40 g/mol

M H20 = 18 g/mol

M H = 1 g/mol

M CaSO4.2H2O = 40 + 32 + 16*4 + 2*18 = 172 g/mol

172 g ..................40 g Ca................36 g H2O..................4 g hidrogen

100....................x....................................y...............................z

x = 100*40/172 = 23,26%

y = 100*36/172 = 20,93%

z = 100*4/172 = 2,33%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari