👤

7.Molaritatea (CM) soluţiei care conține 4,9 g H2SO4 în 200 mL soluție este:
a) 0.33 M;
b) 0,25 M;
c) 0,5 M;
d) 1,33 M.​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

m = 4,9 g H2SO4

Vs= 200mL= 0,2 L

cm=?

n=m : M

MH2SO4=2+ 32 + 4.16=98--------> 98g/moli

n= 4,9g : 98g/moli=0,05 moli H2SO4

cm= n : Vs

cm= 0,05 moli : 0,2 L = 0,25 moli/L