Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
2 t =2000 kg
p= 95%
masa de NH3
masa de HNO3
-se afla masa pura de NH4NO3
mp= p. mi : 100
mp= 95 . 2000 : 100 = 1900 kg NH4NO3 pur
1900kg xkg ykg
NH4NO3= NH3 + HNO3
80kg 17kg 63kg
x= 1900 . 17 : 80 = 403,75 kgNH3
y= 1900 . 63 : 80 = 1496, 25 kg HNO3
n= 1496,25kg : 63 kg/kmoli = 23,75 kmoli HNO3 =23750 moli
MHNO3=1 + 14 + 3.16=63------> 63kg/kmoli
MNH4NO3= 2.14 + 4 + 3.16= 80-------> 80kg/kmoli
MNH3=14 + 3=17-----> 17kg/kmoli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!