Răspuns :
Răspuns:
2Na+2H2O =2NaOH +H2
se degajă gaz hidrogen molecular,
1mol gaz=22,4litri
avem 1 mol hidrogen, 1mol H2=2×1=2gH2
a).
0 +1-2 +1-2+1
0
2Na+2H2O =2NAOH +H2
0 +1
Na-1e- =Na oxidare
+1 0
H+1e-=H, reducere
b).
2Na +2H2O =2NAOH +H2
2×23gNa...........2×2gH2
X..........................2 gH2
X =(2×23×2)÷(2×2)=23 g Na
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!