Răspuns :
Răspuns: a) 103 000 Pa
b) încă 10 m
Explicație:
a)
Presiunea hidrostatica P = ρ g h
ρ = densitatea lichidului = 1030 kg /m³
g = accelerația gravitațională ≈ 10 N/kg
h = adâncimea = 10 m
P = ρ g h = 1030 kg / m³ x 10 N/kg x 10 m = 103 000 N/m² = 103000 Pa
b) P₂ = ρ g h₂
h₂ = P₂ : (ρ g )
P₂ = 206000 Pa
ρ = 1030 kg /m³
g = 10 N/kg
h₂ = 206 000 N/m :( 1030 kg /m³ x 10 N/kg) = 20 m
delfinul se afla la 10 m adâncime si ajunge la 20 m adâncime, deci se scufunda încă 10 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!