Răspuns :
Răspuns: adancime = 300 m
Explicație:
presiunea hidrostatica depinde de densitate, acceleratia gravitationala si adancime
P = ρ g h
P = presiunea = 3 720 000 Pa = 3 720 000 N/m²
ρ = densitatea = 1240 kg /m³
g = acceleratia gravitationala ≈ 10 N/kg
h = adancimea
h = P : ( ρ g ) = 3 720 000 N/m² : ( 1240 kg /m³ x 10 N/kg) = 300 m
[ in realitate, stratul de apa al lacului - caci Marea Moarta este un lac tectonic - este de aproximativ 298 m si continua sa se micsoreze din pricina evaporării intense. Lacul e situat intr-o vale foarte adanca, dar care nu e plina cu apa.. Apa este in cantitate destul de mica; pentru presiunea hidrostatica are importanta grosimea stratului de apa ]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!