Răspuns: viteza luminii in diamant = 125 000 km/s
Explicație:
viteza luminii este c = 300 000 km/s in vid.
In mediile transparente pe care le strabate, lumina are viteza mai mica..
Raportul dintre viteza luminii in vid si viteza luminii intr-un mediu oarecare se numeste indice de refractie n
n = c : v
v = c : n = 300 000 km/s : 2,4 = 125 000 km/s