👤

1. Un amestec ce conține 5 mol de metan și o cantitate necunoscută de etan s-a supus combustiei. S-a eliberat în
mediul exterior cădura de 10689 kJ. Știind că la combustia unui mol de metan se eliberează căldura de 890,2 kJ
și la combustia unui mol de etan se eliberează căldura de 1559,5 kJ, determinați cantitatea de etan din amestec
exprimată în moli.​


Răspuns :

notam amestecul m = 5 moli CH4 + n moli C2H6

1 mol CH4 ................... 890,2 kJ

5 moli .......................... q = 4451 kJ

10689 kJ - 4451 kJ = 6238 kJ

1 mol C2H6 ....................... 1559,5 kJ

n moli ................................... 6238 kJ

= 4 moli C2H6