Răspuns:
Explicație:
Amestecul (sulfat feros și sulfat feric) → 100%
Sulfatul feros → 40%
100% - 40% = 60% sulfat feric
Cu regula de 3 simplă aflăm masele de FeSO₄ (sulfat feros) și Fe₂(SO₄)₃ (sulfat feric):
100g amestec.........40g FeSO₄.........60g Fe₂(SO₄)₃
8g amestec...........a g FeSO₄.........b g Fe₂(SO₄)₃
a = 40 × 8g / 100 = 3,2g FeSO₄
b = 60 × 8g / 100 = 4,8g Fe₂(SO₄)₃