👤

O sanie de masa m=200 kg avand un motor de putere P=0,80 KW urca un deal. Ce panta are dealul daca viteza saniei este v=36 km/h iar coeficientul de frecare la alunecare miu=0,01?​

Răspuns :

G = m*g

=> G = 200 kg * 10N / kg

=> G = 2000 N

v = d / t => t = v / d (1)

P = L / t

L = F * d => L = G * d => L = 2000 N * d (2)

Din (1) si (2) =>

[tex]P = \frac{200 N * d}{ \frac{v}{d} } [/tex]

=> 0,80 KW = 200 N * d pătrat

[tex] 0,80 KW = \frac{200 N * {d }^{2}}{36km / h} [/tex]

[tex] 200 N * {d}^{2} = 36 km / h * 0,80KW [/tex]

[tex]{200 N * {d }^{2}} = 28,8km [/tex]

=> [tex]{200 N * {d }^{2}} = 2800m[/tex]

=> [tex] {d}^{2} = \frac{2800}{200} = 144 {m}^{2} [/tex]

=> [tex]d = \sqrt{144} = 12 m[/tex]

Am calculat ceva, vezi dacă te ajută

aceste noi date ..

Sigur vei avea nevoie de ele.

Trebuie să mai știi și formula pt forța de

frecare = miu ori forța de apăsare

normală.

----------ᵈⁱᵃ----------

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari