👤

Un teren în formă de dreptunghi are lungimea de 15 dam iar lățimea cu 170 dm mai mică Câți metri de sârmă sunt necesari pentru a se împrejmui terenul
Plss repedee​


Răspuns :

Lungimea = 15 dam = 150 m
170 dm = 17 m
Lățimea = 150-17=133 m
P=2•(150+133)=566 m
Avem nevoie de 566 metri de sârmă
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari