Răspuns :
Răspuns: distanta = 144 000 000 km
Explicație:
trebuie sa stim cateva lucruri :
viteza luminii in vid este de 300 000 km / secunda . E cea mai mare viteza.
1 ora = 60 minute
1 minut = 60 secunde
viteza = distanta : timp
trebuie sa aflam distanta parcursa de lumina in 8 minute
distanta = viteza x timp
viteza = 300 000 km/s
timp = 8 minute = 8 x 60 = 480 secunde
distanta = 300 000 km/s x 480 s = 144 000 000 km
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!