👤

un apartament costă 5.000 de euro prețul apartamentului crește cu 5% cât costă apartamentul după această modificare de preț.Va rog explicat pas cu pas​

Răspuns :

Răspuns:

===Salut!===

5000+5% din 5000=5000+5/100*5000=5000+250=5250 pretul final

Am adaugat 5% din 5000 care este egal cu 250 la pretul initial deoarece enuntul problemei spune ca s-a scumpit.

Sper ca am putut fi de folos! Spor la teme!

Explicație pas cu pas:

5% din 50.000= (5/100)

50.000=2.500€ (cu cât s-a scumpit).

50.000+2.500=52.500€ (prețul după scumpire).

Sper că te-am ajutat! Spor la teme!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari