👤

un autoturism ruleaza pe sosea cu o viteza constanta de 72km/ora. calculati timpul in care strabate distanta de 800 m

Rapid va rog​


Răspuns :

Viteza=v=72 km/h

v=20 m/s

Distanta=d=800 m

V=d/t

t=d/v

t=800:20

t=40 s