👤

Ce cantitate de calciu se găsește în 400g CaCO3 Ac=40 Ac=12 Ao=16​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

MCaCO3=40+12+3*16=100

100 g........40 gCa

400 g.........x

x=160 g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari