Răspuns :
Răspuns:
trebuie sa stii
pH= -log[H3O⁺] pOH=-log[OH⁻]
pH+pOH=14 ---> [H3O⁺]x[OH⁻]=10⁻¹⁴mol²/l²
a.
pOH=14-13=1----->[OH⁻]=10⁻¹mol/l=KOH]
b.
[H3O⁺]=10⁻⁴mol/l= [HCl]
c.
[OH⁻]=10⁻⁴mol/l=[NaOH}
d
m= 1,825gHCl
v=5 l
M(miu)=36,5g/mol HCl
n(niu)=m/M=0,05molHCl
c,m-= n/v= 0,05mol/5 l= 0,01mol/l =10⁻²mol/l
[H3O⁺]=[HCl]=10⁻²mol/l----> pH=2
observatie: deoarece substantele date se ionizeaza total prin dizolvare in apa,concentratiile ionilor sunt egale cu concentratiile initiale ale solutiilor
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!