👤

Care este frecventa unei unde care are lungimea lamda= 75 cm atunci cand se propaga cu viteza de 0,15 m/s?​

Răspuns :

Explicație:

lamda=v/f

f=v/lamda

lamda=75 cm=75 * 10 la puterea -2

f=75*10 ^-2/15*10^-2

f=5 Hz