Răspuns :
Răspuns:
MHcl=1+35.5=36.5
In 36,5g hcl se găsesc 1 g de H
În x gr hcl se găsesc 0,2 g hlH
X=36.5*0.2/1=7.3
Explicație:
MHCl=1+35,5=36,5 u.a.m.
1 g de H2....36,5 g HCl
0,2 g de H2...x g HCl
x=36,5*0,2=7,3 g HCl
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!