👤

calculează masa de sulf din 126 g de dioxid de sulf? se da As=32 Ao=16, va rog repedee​

Răspuns :

Răspuns:

dioxid de sulf SO2

Calculam masa moleculară MSO2=32+(2×16)=64g/mol

aplicăm regula de 3 simplă

64gSO2....................32gS

126g SO2....................X

X=(126×32)÷64= 63g S sulf