Un mecanic de locomativa trage sirena atunci cand trece pe langa un zid lung construit paralel cu linia ferata. Trenul are o viteza v=20m/s, mecanicul aude ecoul (reflectat de zid) dupa un timp |delta T=2 s. Det distanta dintre calea ferata si zid Se pres. Cunoscuta viteza sunetului in aer Vs=340 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!