👤

pretul unui produs este 1200 del lei. Cat va costa produsul dupa o scumpire de 8% ,urmata de o ieftinire de 5%​

Răspuns :

Răspuns:

scumpirea ⇒ 1200 + 8/100 × 1200 = 1200 + 96 = 1296

ieftinirea ⇒ 1296 - 5/100 × 1296 = 1296 - 64,8 = 1231, 2

Explicație pas cu pas:

Ieftinirea se produce după scumpire, deci ne raportăm la rezultatul opținut în prima etapă.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari