Un ciocan de masa m=5kg, miscindu-se cu viteza v=4m/s, loveste un detaliu de fier ce se afla pe o nicovala. Masa nicovalei impreuna cu detaliu este M=95kg. Considerind lovitura absolut neelastica, sa se afle energia consumata la forjarea detaliului. Care este randamentul procesului de forjare in aceste conditii ?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!