Răspuns:
ro=m/v-> m= ro x v= 0,788kg/lx1000l= 788kg etanal
miu,etanal(C2H4O)= 44g/mol=44kg/kmol
niu=m/miu= 788/44kmol=17,91kmol
1kmol...........................1kmol
CH≡CH+ H2O---> CH3-CHO
x.....................................17,91kmol
x=niu= 17,91kmol acetilena pura
V= niuxVm= 17,91kmolx22,4 m³/kmol=401,2m³ acetilena pura
p= V,purx100/V,impur-----> V impur= 401,2x100/88 m=455,86m³ acetilena
Explicație: