Răspuns :
Răspuns:
m=0.7kg
Explicație:
densitatea ro=700kg/m³=0.7g/cm³
volumul V=a³=10³cm³
Masa m=ro×V=0.7×1000=700g=0.7kg
[tex]\rho=700 \ kg/m^3 \\ a=10 \ cm=0,1 \ m \\ \rho=\frac{m}{V} \ \Rightarrow \ m=\rho \cdot V \\ V=a^3=(0,1 \ m)^3=0,001 \ m^3 \\ \Rightarrow m=700 \ kg/m^3 \cdot 0,001 \ m^3 \\ \Rightarrow \boxed{m=0,7 \ kg=\bold{700 \ g}}[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!