👤

2. Timp de 20s prin sectiunea transversala a unui conductor a trecut o sarcina de 12C.In cat timp prin acest conductor va trece o sarcina de 15C ? Care este intensitatea curentului din conductor ?​

Răspuns :

[tex]t_1=20 \ s \\ q_1=12 \ C \\ q_2=15 \ C \\ I_{med}=\frac{q}{\Delta t}=\frac{q_1}{t_1}=\frac{12\ C}{20 \ } \\ \Rightarrow \boxed{I=0,6 \ A} \\ t_2=\frac{q_2}{I}=\frac{15 \ C}{0,6 \ A} \\ \Rightarrow \boxed{t_2=25 \ s}[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari