cinci pixuri costă 15 RON Câți RON costă opt pixuri de același fel

24 ron
Explicație pas cu pas:
5 pixuri............15 ron
8 pixuri.............x ron
(1)Cât costă un pix?
(2)Cât costă 8 pixuri?
Răspuns: 24 lei coasta 8 pixuri de același fel
Explicație pas cu pas:
1) Cât costă un pix ?
15 lei : 5 = 3 lei costa un pix
2) Cât costă 8 pixuri de același fel ?
8 bucăți · 3 lei = 24 lei costa 8 pixuri de același fel
______________________________________
Notam cu x prețul celor 8 pixuri
5 pixuri............15 ron
8 pixuri.............x ron ⇒
5 · x = 8 · 15 |:3 ⇒ x = 8 · 3 ⇒ x = 24 lei coasta 8 pixuri de același fel