👤

cinci pixuri costă 15 RON Câți RON costă opt pixuri de același fel ​

Cinci Pixuri Costă 15 RON Câți RON Costă Opt Pixuri De Același Fel class=

Răspuns :

24 ron

Explicație pas cu pas:

5 pixuri............15 ron

8 pixuri.............x ron

(1)Cât costă un pix?

  • 15:5=3 ron

(2)Cât costă 8 pixuri?

  • 8×3=24 ron

Răspuns: 24 lei coasta 8 pixuri de același fel

Explicație pas cu pas:

  • Metoda I - Rezolvare cu plan

1) Cât costă un pix ?

15 lei : 5 = 3 lei costa un pix

2) Cât costă 8 pixuri de același fel ?

8 bucăți · 3 lei = 24 lei costa 8 pixuri de același fel

______________________________________

  • Metoda II - Aplicam regula de trei simpla

Notam cu x prețul celor 8 pixuri

5 pixuri............15 ron

8 pixuri.............x ron  ⇒

5 · x = 8 · 15 |:3 ⇒ x = 8 · 3 ⇒ x = 24 lei coasta 8 pixuri de același fel