👤

Considerând accelerația gravitaţională g=10 N/kg, greutatea unui corp cu masa de 50 kg este: a) 500 kg
b) 50 N
c) 500 N
d) 50000 N​


Răspuns :

Răspuns:  c) 500 N

Explicație:

greutatea este forta cu care un corp este atras de Pamant

G = mg

      m = 50 kg

      g ≈ 10 N/kg

G = mg = 50 kg x 10 N/kg = 500 Newton