Răspuns :
Răspuns:
PENTRU A prepara solutia 10% din solutia 35%, se efectueaza diluarea acesteia
solutia 10%
c1=md1x100/ms1---> md1= c1xms1/100= c1xv1xro1/100
md1= 10x200x1,05/100g= 21gHCl
solutia 35%
masa de 21g acid este necesara pentru a prepara 200ml sol10% ;ea trebuie sa se gaseasca in masa ms2 a solutiei 35%
ms2= md2x100/c2 dar md2=md1
ms2= 21x100/35g=60g
iar vs2= ms2/ro2= 60/1,2ml= 50ml
cu acest volum de solutie35% trebuie preparati 200ml solutie 10%; deci, se va adauga: mapa= ms2-ms1= 210g-60g= 150g
deoarece ro,apa=1g/ml, v,apa= 150ml
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!