Răspuns :
din reactia cu Cu(OH)2 putem calcula masa de glucoza din amestec deoarece dora ea poate reactiona cu r. Felling.
m g 86,4 g
C6H12O6 + 2Cu(OH)2 --> C6H12O7 + Cu2O + 2H2O
180 144
=> m = 180x86,4/144 = 108 g glucoza din amestec
108+n g 182
2C6H12O6 + 2H2 --> 2C6H14O6
2x180 2x182
=> n = 72 g fructoza
=> %glucoza = 108/180 = 60%
=> %fructoza = 100-60 = 40%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!