👤

HELPPPPPPPP!!!!!!!!! VA ROGGGGG!!!!!!!!!
calculati cati atomi din fiecare element se gasesc in cate 64g de:
oxigen; sulf; azot


Răspuns :

Răspuns:

MO=16g/mol

16gO......6,023×10²³ atomi

64gO.......x atomi

x=64×6,023×10²³/16= calculează

MS=32g/mol

32gS ........6,023×10²³ atomi

64gS..........y atomi

y=64×6,023×10²³/32= calculează

MN=14g/mol

14g N.........6,023×10²³ atom

64g N..........z atomi

z= 64×6,023×10²³/14= calculează

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari