👤

Aflati cati lei costa 1 kg de pere stiind ca 3 kg de mere si 2 kg de pers costa in total 26 de lei

Aflati Cati Lei Costa 1 Kg De Pere Stiind Ca 3 Kg De Mere Si 2 Kg De Pers Costa In Total 26 De Lei class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 kg mere....................1 kg pere.................15 lei (inmultesti cu 2)

3 kg mere....................2 kg pere.................26 lei

_____________

4 kg mere....................2 kg pere.................30 lei

3 kg mere....................2 kg pere.................26 lei

4 - 3 = 1 kg mere.......................................30 - 26 = 4 lei

2 kg mere..................................................2 x 4 = 8 lei

1 kg pere..................................15 - 8 = 7 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari