Răspuns :
Răspuns:
46,66%
Explicație:
hidroxid de sodiu = sodă caustică = NaOH
1. Aflăm masa dizolvată din soluția inițială.
100g soluție..........20g NaOH
200g soluție..........x g NaOH
x = 20 × 200 : 100 = 40g NaOH (masa dizolvată inițială)
2. Calculăm masa de substanță dizolvată din soluția finală.
masa dizolvată finală = masa dizolvată inițială + masa de NaOH adăugată = 40g + 100g = 140g
3. Calculăm masa soluției finale.
masa soluției finale = masa soluției inițiale + masa de NaOH adăugată = 200g + 100g = 300g
4. Calculăm concentrația soluției finale.
300g soluție..........140g NaOH
100g soluție..........y g NaOH
y = 100 × 140 : 300 = 46,66%
-Mihai
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!