Răspuns:
1
3 Cu + 8 HNO3 → 3 Cu(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O
3 Cu0 - 6 e- → 3 CuII (oxidare)
2 NV + 6 e- → 2 NII (reducere)
4.
64g............................3×188g
Cu + 8 HNO3 → 3 Cu(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O
0,64..................................xg
MCu=64g/mol
MCu(NO3)2=64+2×14+6×16=188g/mol
x=0,64×3×188/64= calculeaza
Explicație: