Răspuns :
[tex]I_1=0,2 \ A \\ I_2=1,2 \ A \\ \Delta t=4 \ s \\ \varepsilon_i=10 \ V \\ \Delta W-? \\ W=\frac{LI^2}{2}; \\ \Rightarrow \Delta W=W_2-W_1=\frac{L_2I_2^2}{2}-\frac{L_1I_1^2}{2}=\frac{L_2I_2^2-L_1I_1^2}{2}; \\ L=\frac{\Phi}{I}; \\ \varepsilon_i=-\frac{\Delta \Phi}{\Delta t} \ \Longrightarrow \ \Phi=\varepsilon_i \cdot \Delta t=10 V \cdot 4 \ s \\ \Rightarrow \Phi=40 \ Wb;\\ \Rightarrow L_1=\frac{\Phi}{I_1}=\frac{40 \ Wb}{0,2 \ A}=200 \ H \\ \Rightarrow L_2=\frac{\Phi}{I_2}=\frac{40 \ Wb}{1,2 \ A}=33,33 \ H[/tex]
[tex]\Rightarrow \Delta W=\frac{\frac{40 \ Wb}{1,2 \ A} \cdot (1,2 \ A)^2-\frac{40 \ Wb}{0,2 \ A} \cdot (0,2 \ A)^2 }{2} \\\\ \Rightarrow \Delta W=\frac{40 \ Wb(1,2 \ A-0,2 \ A)}{2}=20 \ Wb \cdot 1 \ A \\ \Rightarrow \boxed{\bold{\Delta W=20 \ J}};[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!