👤

2moli de monoxid de carbon Co contine A) 12G b)24gC C)16gC D)28g C​

Răspuns :

Răspuns:

MaCo=12+16=28g/mol

1molCO..............12gC

2moli..................xg

x=2×12/1=24gC

b)24gC

Explicație: