👤

un corp plecand din repaus ajunge la viteza de 100 km pe ora in 4 secunde.Calculeaza acceleratia corpului.VA ROG URGENT DAU CORONITA

Răspuns :

Corpul pleaca din repaus deci viteza initiala este nula, v₀=0

v=100 km/h=27,7 m/s

v=v₀+at<=> 27,7=0+4a=>a=27,7/4=6,94 m/s²

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari