👤

Masa unui corp este egală cu 20 kg Determinati energia cinetică dacă corpul se mişcă cu viteza de 72 km/s​

Răspuns :

[tex]m=20 \ kg \\ \vec{v}=72 \ km/h=20 \ m/s \\ E_C=\frac{m\vec{v}^2}{2}=\frac{20 \ kg \cdot (20 \ m/s)^2}{2} \\ E_C=10 \ kg \cdot 400 \ (m/s)^2 \\ \Rightarrow \boxed{E_C=4 \ 000 \ J=\bold{4 \ kJ}}[/tex]