👤

sa se determine volumul molar in conditii normale si numarul de molecule continute in următoarele substanțe:
a) m= 4g metan (CH4)
b) m= 23g alcool (C2H5OH) etilic si densitatea 0,8g/cm³
c) m= 256g naftalina (C10H8) si densitatea 2,14g/cm³​


Răspuns :

Răspuns:

se utilizeaza relatiile;    niu=m/miu      niu=V/Vm(la gaze)      niu= N/N,A

trebuie sa se cunoasca masa molara, volumul molar,inc.n. ,si numarul lui Avogadro; la lichide si solide, volumul se afla din densitate -> ro=m/v

a.

CH4 este gaz

miu= 16g/mol  --> niu=m/miu=4g/16g/mol=0,25molCH4

  V=niuxVm= 0,25molx22,4l/mol=5,6 l CH4

  N= niuxN,A= 0,25molx6.022x10²³molec/mol=1,5x10²³molec CH4

b.

alcoolul este lichid

miu=46g/mol-----> niu= m/miu= 23/46mol=0,5mol C2H5OH

ro=m/v---> v= m/ro= 23g/0,8g/cm³=28,75 cm³

N= niuxN,A= 0,5molX6,022X10²³ molec/mol= 3,011x10²³molec.alcool

c.

naftalina este solid

miu= 128g/mol

niu= 256g/128g/mol= 2mol neftalina

v= m/ro= 256g/2,14g/cm³=119,63cm³

N= 2molx6,022x10²³molec/mol=12,044x10²³molec naftalina

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari