Răspuns:
pentru a ajunge la 100%, trebuie sa mai existe un element in procent de 100-2,04-32,65=65,3 ,pe care il atribui oxigenului
transform procentele masice in nr.moli, stiind A,H=1,A,S=32,A,O=16
niuH= 2,04/1=2,04moliH
niuS= 32,65/32=1.02 molS
niu,O= 65,3/16=4,08 molO
IMPARTIND prin cel mai mic numar, rezulta
niuH=2 niuS=1 niuO= 4
SUBSTANTA ESTE H2SO4 acidul sulfuric
xplicație: