👤
A10ZE
a fost răspuns

Calculaţi volumul gazului metan la ardere, stiind ca s-a format 220 g de dioxid de carbon

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

220g CO2

V CH4=?

xg                   220g

CH4 + 2O2 = CO2 +2 H2O

16g                 44g

x= 16 . 220 : 44 = 80g CH4

n= m : M

n= 80g : 16g/moli = 5 moli CH4

V= 5moli . 22,4 L/moli = 112 L

MCH4= 12 + 4=16------> 16g/moli

M CO2= 12 + 2.16=44-------> 44g/moli