2.3.9. Pentru circuitul din figură se cunosc: E1=4,5V, E2=1,5V, r1=0,5V, r2=0,3Ω, şi R=1Ω. Determinaţi intensitatea curentului electric prin firul AB.

Răspuns:
8A
Explicație:
I1=E1/(R+r1)=(4,5V)/(1Ω+0,5Ω)=4,5/1,5 A= 3A
I2=E2/(r2)=(1,5V)/(0,3Ω)=1,5/0,3 A= 5A
I=I1+I2=3A+5A=8A