👤

7 g amestec de fier și sulf contine 5% impurităţi. Știind ca masa fierului este jumătate din masa sulfului, calculează masa impurităţilor, precum și mesele celor doua componente.


Răspuns :

Răspuns:

2,216g Fe; 4,433g S; 0,35g impurități

Explicație:

5% din 7g = 5/100 × 7 = 0,35g impurități

7g - 0,35g = 6,65g amestec pur

2m(Fe) = m(S)

m(Fe) + m(S) = 6,65g

m(Fe) + 2m(Fe) = 6,65g

3m(Fe) = 6,65g

m(Fe) = 6,65g : 3

m(Fe) = 2,216g

m(S) = 2m(Fe) = 2 × 2,216g = 4,433g

-Mihai

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari