Răspuns :
[tex]P=2(L+l)=2(200\ hm+40\ dm) \\ P=2(200 \ 000\ dm+40\ dm) \\ P=2\cdot 200\ 040 \ dm \\ \Rightarrow \boxed{P=400\ 080 \ dm=\bold{40,008 \ m}}[/tex]
Răspuns:400.080dm.
Explicație:1)E necesar sa facem o transformare:transformam,pt. a putea lucra mai usor,200hm.,in dm=200.000dm.(1hm=100m=1000dm.) 2)Pdr.=2(200.000dm.+40dm.)=400.000+80=400.080dm! O dupa-amiaza perfecta!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!