👤

. Cât cântăresc 50 mmoli de apă?​

Răspuns :

Răspuns:

900 mg

Explicație:

M(H₂O) = 2A(H) + A(O) = 2 × 1 + 16 = 18 mg/mmol

1 mmol apă cântărește 18 mg.

1 mmol H₂O..........18 mg H₂O

50 mmol H₂O........x mg H₂O

x = 18 × 50 = 900 mg H₂O (0,9g H₂O)

-Mihai

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari