👤

24. Sunetul de la o salvă de tun a fost auzit peste 20 s după ce s-a văzut fla- căra. Determină distanta de la observator până la tun.​

Răspuns :

Răspuns:

t=20s

viteza sunetului

vs=340m/s

d=?

viteza v=distanță ÷timp

v=d÷t

d=v×t

d=(340× 20)=6800m

d=6,8 Km