Răspuns :
Răspuns:
la ora 15 : 16
Explicație:
15 h 60 min -
14 h 10 min
-------------------
1 h 50 min =110 min
16°C. - 14°C = 2°C,
2 : 110 = 0,0(18) °C / min
15,2 - 14 = 1,2 °C
1,2 : 0,0(18) = 66 min
13h 25 min + 66 min = 14h 31 min
Răspuns:
timpul 14:10-13:25=45 `
variatia temperaturii
Δt1=16°-14°=2°C
Δt2=15,2-14=1,2°C
Regula de trei simpla
45 `----------2°C
t----------------1,2C
___________________
45/t=2/1,2
45*1,2=2t
54 `=2t
t=54:2=27
temperatura a ajuns la 15,2° in 27 `
13,25+27=13h 62 min =13 h +60 `+2 `=14 h si 2 `
Ora 14 ,02
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!