Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
CaCO₃ -> CaO + CO₂
CaO + 3C -> CaC₂ + CO
CaC₂ + 2H₂O -> HC≡CH + Ca(OH)₂
p= 100*m pur/ m imp => m pur= p* m imp/100
m pur= 80*10/100=8 kg CaCO₃ => ν CaCO₃= 8/100=0,08 kmol= 80mol
η= 100*Cp/Ct
randament succesiv (aplicat de 3 ori) : 70*70*70= 100*100*100*x/ 80 unde x=ν C₂H₂
x=27,44 mol C₂H₂ => V C₂H₂= 27,44*22,4=614,656 L
pentru a calcula randamentul global, avem nevoie de cele doua cantitati:
Cp= ν C₂H₂= 27,44 mol (final)
Ct= ν CaC₂= 80 mol (initial)
η= 100*Cp/Ct= 100*27,44/80=34,3 => η%=34,3%
Raspuns C.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!