👤

Calculați masa a trei moli de acid sulfuric

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

3moli H2 SO4

m=?

m= n . M

M= 2 + 32 +4.16=98-----> 98g/moli

m= 3moli .98g/moli= 294 g H2 SO4