Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
mt= 500kg calcar
20% impuritati
mp=?
p =?
-se afla masa de impuritati
100 kg -------------20 kg imp.
500 kg--------------------x
x= 500 . 20 : 100 = 100kg impuritati
-se afla masa pura de CaCO3
mt= masa impura
mt= mp + mimpuritati
mp= mt - mimp.
mp= 500 - 100 = 400kg CaCO3
-se afla puritatea calcarului
p= mp .100 : mt
p= 400 .100 : 500 = 80%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!