👤

Cum se calculează masa moleculara, cu cât mai multe exemple va rog :)

Răspuns :

Răspuns:

MH2SO4=2×1+32+4×16=98g/mol

MH2O=2×1+16=18g/mol

MCaCO3=40+12+3×16=100g/mol

Explicație:

Masa moleculara reprezinta suma maselor atomice relative a fiecarui element in parte!